منو دسترسی
0%
چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟

برای چاپ می توان از دو نوع افست و دیجیتال استفاده کرد.
حال قبل از ورود به مبحث چاپ دیجیتال، تعاریفی از اینگونه چاپ و البته تفاوتش با چاپ افست ارائه داده شده است.

 

چاپ دیجیتال
چاپ دیجیتال به روشی از چاپ گفته می شود که اپراتورآن قادر می باشد بدون تهیه ی کلیشه و به صورت فوری ( ارسال فایل با یک کلیک به ماشین دیجیتال ) بر روی متریال مورد نظر عمل چاپ را انجام دهد .چاپ دیجیتال نوعی چاپ است که برای کارهای کم تیراژ انجام می شود و اگر شما بخواهید کاتالوگ، بروشور و کارت ویزیت را در تیراژ کم و البته با سرعت بالا چاپ کنید میبایست از چاپ دیجیتال استفاده نمایید. نقاط قوت چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ های دیگر، حذف کلیشه ، تسریع در تولید ، عدم محدودیت تیراژ ( نمونه گیری قبل از تولید انبوه حتی یک شیت ) و چاپ اطلاعات متغیر است.
از دیگر مزایای چاپ دیجیتال میتوان به چند مورد اشاره کرد:

  •    کیفیت بالای چاپ 
  •    استفاده آسان از دستگاه چاپ دیجیتال 
  •    چاپ دیجیتال صرفه جویی در نیروی کار است.
  •    در چاپ دیجیتال اززینک استفاده نمی شود و رنگ و جوهر به صورت مستقیم بر روی کاغذ درج می شود. از این روش چاپ می توان برای تیراژهای کم استفاده کرد و می تواند صرفه اقتصادی نیز داشته باشد.
  •     امکان تغییر در طرح در چاپ دیجیتال وجود دارد.
  •   امکان انجام سفارشات بیشتر در مدت زمان کوتاه باتوجه سرعت بالا در چاپ دیجیتال
  •    از هدر رفتن کاغذ جلوگیری می‌کند.

و اما نقاط ضعف چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ های دیگر هزینه ی زیاد ، عدم کنترل رنگ ، محدودیت سایز و نداشتن نشان چاپ ( برای خدمات تکمیلی ) می باشد.

یکی از ویژگی های چاپ دیجیتال حاضر شدن اقلام مورد نیاز در قالب چند ساعت است برای مثال ممکن است شما نمایشگاهی داشته باشید که زمان باقیمانده برای برگزاری آن بسیار کم باشد پس بهترین روش استفاده از چاپ، نوع دیجیتال است.
البته از این نکته نمی توان گذشت که قیمت چاپ دیجیتال به مراتب دارای هزینه بیشتری، برای چاپ هر صفحه در مقایسه با چاپ افست است. اما این قیمت بالاتر به دلیل آن که مراحل کار در آن کم‌تر است و بخشی از هزینه‌‌ها جبران می‌شود پس به شکل قابل توجهی محسوس نیست.
البته از این نکته نباید به راحتی گذشت که باوجود سرعت بالایی که چاپ دیجیتال دارد، اما کیفیت رنگ های این روش چاپی در مقایسه با چاپ افست کمتر است.

 

چاپ دیجیتال چیست

تاریخچه چاپ دیجیتال

 اختراع دستگاه چاپ یکی از تاریخی ترین رخدادها بوده‌است که به تصور اکثریت مردم ، اولین بار، یوهانس گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی آن را اختراع کرد. اما تاریخچه چاپ دیجیتال از چاپ معمولی کم تر است زیرا در اوایل سال 1990 چاپ دیجیتال به بازارها عرضه شد و نکته ای که وجود دارد این است که اولین چاپ دیجیتال رنگی در جهان به نام مجله ایندیگو در سال 1993 ساخته شد

فرایند چاپ دیجیتال

یکی از تفاوت های مهم میان چاپ دیجیتال با چاپ سنتی، افست این است که از پلیت های چوبی در آنها استفاده نمی شود. فرایند چاپ دیجیتال به این شکل است که جوهر یا تونر به داخل کاغذ نفوذ نمی کنند بلکه یک لایه ی کاملا نازک بر روی سطح چاپی ایجاد می شود.

روش کار دستگاه چاپ دیجیتال 

ماشین های چاپ دیجیتال قادرند شیت های قطع A5 ، A4 ،  A3 و A3 پلاس را چاپ نمایند و از معروف ترین کمپانی های سازنده می توان به شرکت زیراکس اشاره کرد.
توضیح اینکه چاپ دیجیتال مصطلح در ایران منظور چاپ تونلی لیزری می باشد و چاپ لارج فرمت معمولا جهت تبلیغات محیطی  با سایز حداکثر 5 متر عرض به صورت رول انجام می گردد.
دستگاه چاپ دیجیتال همچون پرینتر وسیله ای است که به کامپیوتر متصل است و کامپیوتر اطلاعات مورد نظر برای چاپ مثل تصاویر، متن و غیره را به دستگاه چاپ دیجیتال می فرستد و سپس این دستگاه آنها را چاپ می کند. 
چاپ دیجیتال به چند صورت انجام می شود:

  • پرتویی و نوری 

در این روش تصویر را از طریق تابش شعاع‌های نوری بر روی کاغذهای حساس به نور  مشابه کاغذ عکاسی ایجاد کرده و پس از اینکه ظاهر می شود، آنرا ثبت می نمایند. میتوان به دستگاه فوتولب که در 
لابراتورهای عکاسی از آنها استفاده می شود برای اینگونه از چاپ اشاره کرد.

  • لیزری

که این روش بیشتر در صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد و به این شکل است که اشعه های لیزری تصاویری را با استفاده از حرارتشان بر روی صفحه ایجاد می کنند.
 جوهرافشان: روش جوهرفشان در واقع مرسوم ترین روش چاپ دیجیتال است  و نحوه کار سیستم جوهرافشان به این شکل است که اطلاعات دیجیتال را توسط مرکب های مایع به طور مستقیم برروی کاغذ می نشاند. این تکنولوژی نیازی به محمل میانی برای انتقال تصاویر ندارد و مرکب مستقیما توسط یک هد برروی سطح چاپی انتقال می یابد . خروجی چاپ به روش جوهرافشان بیشتر از سایر شیوه‌های چاپی قابل کنترل است اما این روش تنوع فراوانی دارد ولی دارای سرعت به نسبت پایینی است که نمی توان در نسخه هایی که دارای چاپ زیاد هستند ازآن استفاده کرد 
 تصعید رنگ: در این روش از چاپ دیجیتال امکان چاپ بر روی کاغذهای متنوع وجود دارد و در گذشته برای بنر تبلیغاتی استفاده می شد. و کیفیت آن ها به اندازه ای است که حتی در عکاسی نیز از آنها استفاده می شود. و روش کاری آنها به این شکل است که مواد رنگی بر بروی سلفون هایی قراردارند که لیزر باعث میشود رنگ ها از سلفون ها جدا شده و سپس بر روی صفحه مورد نظر چاپ شوند.

 

دستگاه چاپ دیجیتال


کاربردهای چاپ دیجیتال:

استفاده از چاپ دیجیتال در معماری و طراحی داخلی

بسیاری از مواد های به کارگرفته شده در کف، نماها و سایر قسمتهای یک ساختمان یا به شکل مستقیم دارای نوعی چاپ است و یا حاوی روکشی است که چاپ روی آن صورت گرفته است. در این میان بسیاری از این سطوح به شیوه چاپ دیجیتال به چاپ می رسند.

 

استفاده از چاپ دیجیتال در تبلیغات

تبلیغات یکی از کارهایی است که در آن چاپ دیجیتال بسیار سهم دارد که همواره برای جذب مخاطب، روشها و قابلیت های زیادی دارد می‌توان به چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی متنوع مانند لوازم‌التحریر، خودکار، ظروف، ‌ساعت و ... اشاره کرد

استفاده از چاپ دیجیتال درتولید کارت های شناسایی و اعتباری بانکی

به این شکل که کد گذاری ها توسط همین دستگاه های چاپ دیجیتالی بر آن ایجاد می شود.

کاربرد چاپ دیجیتال در چاپ عکس با ابعاد متفاوت

در توضیحاتی که بالاتر به آن اشاره شد چاپگرها از نوع جوهرافشان و نوری دیجیتال می‌توانند برروی انواع کاغذها، عکس را در چند دقیقه با کیفیتی بالا چاپ کنند. همچنین با روی کار آمدن چاپگرهای فرمت عریض جوهرافشان این فرصت برای عکاسان بوجود آمده است تا بتوانند عکس‌های خود را در ابعاد بزرگتر به چاپ برسانند.

استفاده از چاپ دیجیتال در نشرکتب

اینکه کتاب مورد نظر را حتی در یک نسخه و در زمان کمتر بخواهد به چاپ برسد از ویژگی های چاپگرهای لیزری است که پیوسته مراحل چاپ را در خود انجام می‌دهند.

استفاده از چاپ یجیتال در صنعت نساجی

معمولا برای چاپ طرح بر روی پارچه از روش دیجیتالی استفاده می شود که می تواند مقرون به صرفه نیز باشد.
حال در پایان لازم است توضیحاتی درباره چاپ دیجیتال بر بروی پارچه داده شود:

چاپ دیجیتال روی پارچه

چاپ برروی پارچه حاصل تلفیق دستگاه های مکانیکی و مواد شیمیایی است که این روز ها بصورت دیجیتالی انجام می شوند.
در چاپ دیجیتال بر روی پارچه، تمامی فعالیت‌ها به صورت اتومات انجام می شوند. بسیاری از دستگاه‌های پیشرفته چاپ پارچه با دریافت طرح مد نظر شما به صورت دقیق آن را روی پارچه انتقال می دهند.
تفاوت این نوع چاپ با نوع نیمه اتومات در این است که کارها به صورت کامپیوتری انجام می شوند. بنابراین کافی است طرح مورد نظر به سیستم فرستاده شود تا دستگاه پس از خشک شدن رنگ، آن را تحویل دهد.

 

 

از نقاط ضعف چاپ افست؛ الزام طی مراحل آماده سازی پیش از چاپ و تنظیمات حین چاپ، در نتیجه زمان گیر بودن این تکنیک است و البته عدم سازگاری با کارهای به اصطلاح لارج فرمت. با پیشرفت تکنولوژی و امروز با ورود دستگاههای چاپ دیجیتال، این موانع برطرف شده.
کانون کیان گرافیک، در جهت تسهیل اجرای پروژه های چاپ دیجیتال، واحد مجزای درون سازمانی در این بخش راه اندازی کرده است. از توانایی ها و امکانات این واحد به موارد زیر میتوان اشاره کرد.

 

- چاپ دیجیتال تا اندازه A3 پلاس و مقوای با ضخامت تا 300 گرم

- چاپ و صحافی فوری انواع قالب های تصویری، از جمله؛ اوراق اداری، کارت ویزیت، کاتالوگ و...

- پلاتر تا عرض 160 سانتیمتر با قابلیت چاپ بر روی؛ فلکس، بنر ، بک لایت و...

- طراحی و اجرای سازه های نمایشگاهی. پاپ آپ، کانتر، استند و...

- دستگاه برش دیجیتال تا عرض 45 سانتی متر و برش طولی تا 220 سانتی متر

- لمینیت مات و براق با ضخامت ها و عرض های مختلف و سلفون کشی                                                                                     

.

خدمات چاپ دیجیتال کیان گرافیک

چاپ دیجیتال کارت ویزیت

چاپ دیجیتال کارت ویزیت

چاپ دیجیتال کارت ویزیت

چاپ دیجیتال بروشور

چاپ دیجیتال بروشور

چاپ دیجیتال بروشور

طراحی و چاپ اوراق اداری

طراحی و چاپ اوراق اداری

طراحی و چاپ اوراق اداری

طراحی و چاپ استند تبلیغاتی

طراحی و چاپ استند تبلیغاتی

طراحی و چاپ استند تبلیغاتی

چاپ دیجیتال تراکت

چاپ دیجیتال تراکت

چاپ دیجیتال تراکت

چاپ دیجیتال سربرگ

چاپ دیجیتال سربرگ

چاپ دیجیتال سربرگ

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب

بخشی از تولیدات واحد چاپ دیجیتال

نام آلبوم:بنر و استند آریادیزل
تعداد تصاویر:5
نام آلبوم:کاتالوگ محصولات - لورآل
تعداد تصاویر:5
نام آلبوم:استند رول آپ - دوپلی پارس
تعداد تصاویر:5
نام آلبوم:استند با پایه رول آپ - ایسوز
تعداد تصاویر:4
نام آلبوم:استند با پایه رول آپ - ایسوز
تعداد تصاویر:4
نام آلبوم:استند رول آپ - های وب
تعداد تصاویر:1

بیشتر مطالعه کنید