0
منو دسترسی
طراحی و چاپ اوراق اداری

طراحی و چاپ ست اداری

ست اداری در واقع مجموعه ای از اوراق اداری (پاکت نامه، بروشور و..) می باشد که معمولا بر روی آن ها طرح خاصی از برند و شرکت مربوطه به چاپ می رسد که اغلب  جهت امور اداری همچون مکاتبات با سایر ارگان ها به کار گرفته می شود.
چاپ ست اداری در موارد زیر انجام می گیرد:

 • کارت ویزیت
 • سربرگ A4 یا A5
 • پاکت نامه
 • سی دی و یا دی وی دی
 • سایر موارد همچون خودکار که بنا به سلیقه مشتری است

که در ادامه به بررسی موارد ذکر شده خواهیم پرداخت

دلیل اهمیت طراحی و چاپ ست اداری چیست؟

شاید بتوان مهم ترین دلیل شرکت ها برای اینکه اقدام به طراحی و چاپ ست اداری می کنند را هویت بخشیدن به برندشان دانست و این موضوع سبب اعتبار برند و تجارتشان نیز می شود.
از طرفی جلوگیری از هرگونه سو استفاده و همچنین کپی برداری بدون دردسر از اوراق شرکت از دیگر اهداف طراحی و چاپ ست اداری می باشد.
با نگاهی به موارد ذکر شده می توان به اهمیت فراوان چاپ ست اداری پی برد که این موضوع همان طور به اشاره شد می تواند نشانه ی هویت برند شما باشد.

اهمیت ست اداری
 

مزیت طراحی و چاپ ست اداری چیست؟

موارد دیگری نیز جهت طراحی و چاپ ست اداری در کنار نکات ذکر شده وجود دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است.

 1. طراحی و چاپ ست اداری سبب اطمینان لازم در مخاطبین می شود
 2. طراحی و چاپ ست اداری نشان‌ دهنده‌ نظم  در سازمان است
 3. طراحی و چاپ ست اداری موجب افزایش امنیت میشود
 4. طراحی و چاپ ست اداری موجب دسترسی مجدد دیگر سازمان‌ها

مزیت برخورداری از ست اداری

برای طراحی و چاپ ست اداری از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

همان طور که در بالاتر اشاره شد نمی توان اهمیت بالای ست اداری را کتمان کرد و به همین دلیل بسیاری از افراد نیز به دنبال آن هستند تا بتوانند در صورت وجود امکاناتی خودشان به طراحی و چاپ آن ها بپردازند به همین دلیل در این بخش از مقاله به معرفی نرم افزار  Adobe inDesign، CorelDraw، می پردازیم که می توانند در این زمینه کمک شایانی به شما کنند.
رعایت اصول اولیه برای بهره مند شدن از ست اداری خوب و مناسب

 1. اطلاعات تماس و آدرس سایت: طراحی و چاپ ست اداری می بایست به شکلی باشد که اطلاعات تماس و آدرس سازمان و همینطور سایت بر روی آن درج شود
 2. سادگی: همانطور که گفته شد ست اداری مجموعه ای از اوراق، سربرگ و ... می باشد با این حال بهتر است طراحی سربرگ ها به صورت کاملا ساده انجام بگیرد و بر روی آن فقط لوگو، نام و سایر اطلاعات مانند شماره تماس و آدرس سایت شرکت درج شود 
 3. انتخاب رنگ مخصوص شرکت: ست اداری در واقع نشان دهنده اصول، تجارت و نوع کسب و کار شرکت می باشد. بنابراین در انتخاب رنگ ست اداری بهتر است که از رنگ مرتبط با لوگوی شرکت استفاده شود. 
 4. انتخاب تعداد فونت مناسب: به طور کلی سعی شود تا از حداکثر دو نوع فونت در طراحی اوراق اداری استفاده شود البته گاهی این امکان وجود دارد که مشتری بخواهد از یک فونت خاص که در واقع نمادی از برند خود می باشد استفاده کند.

طراحی ست اداری

انواع کاغذ جهت طراحی و چاپ ست اداری

می توان کاغذ را مهم ترین متریال در ایجاد سربرگ و سایر موارد در ست اداری دانست که در این قسمت به بررسی انواع کاغذ مورد استفاده در طراحی و چاپ ست اداری خواهیم پرداخت
انواع کاغذ:

 • کاغذ گلاسه
 • کاغذ تحریر
 • کاغذ کرافت
 • مقوا فانتزی
 1. کاغذ گلاسه: به واسطه لایه ای که در دو روی این کاغذها قرار دارد چاپ بر روی آن ها به خوبی شکل می گیرد که شامل دو نوع براق و مات می باشند و غالبا از این برگه ها برای چاپ پوستر استفاده می شود.
 2. کاغذ تحریر: مهم ترین و پر طرفدارترین نوع کاغذ در طراحی و چاپ ست اداری کاغذ تحریر می باشد که در واقع همان جنسی است که در کاغذ A4  از آن استفاده شده است. لارم به ذکر است که این نوع از کاغذها در گرماژهای ۷۰ الی ۱۲۰ گرم موجود می باشند. اما آن چه که بیش‌ترین کاربرد را دارد ۷۰ و ۸۰ گرمی است.
 3. کاغذ کرافت:این مدل از کاغذها از مقاومت بالایی برخوردار هستند که تهیه شده از خمیر سولفاته می باشند.
 4. مقوا فانتزی: مقوا فانتزی به همراه کاغذ کرافت جز دسته های کاغذ خاص به شمار می روند که دارای طیف وسیعی هستند و از تنوع رنگی گوناگونی برخوردار می باشند. و اکثرا برای کارت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کاغذ در تشکیل ست اداری

بررسی سایر موارد تشکیل دهنده ست اداری

 1. پاکت نامه: همانطور که اشاره شد پاکت نامه از موارد تشکیل دهنده یک ست اداری می باشد و ابعاد آن معمولا متناسب با سربرگ کاغذ A4  می باشد. درج لوگو بر روی پاکت نامه نیز از الزامات می باشد که اغلب در بالا و سمت چپ آن ها به چاپ می رسد. 

اما نکته مهم این است که هنگام طراحی و چاپ ست اداری می بایست به جزئیات توجه داشت به عنوان مثال در پاکت نامه ها بهتر است که قسمت بالا سمت راست خالی باشد که در صورت لزوم تمبر بر روی آن قرار بگیرد.

        2. کارت ویزیت: کارت ویزیت نیز از ابزار بسیار مهم در تشکیل یک ست اداری می باشد و طراحی و چاپ آن باید به گونه ای باشد که هرکدام از عناصر در جای مناسبی قرار بگیرند. عناصری که شامل لوگو و آدرس سازمان می باشد و از طرفی بهتر است که محدودی ای از کارت عکس و نوشته ای نداشته باشد

پیشنهاد می کنیم مقاله چاپ کارت ویزیت را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.
 

0%