0
منو دسترسی
چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ

در این مقاله قصد داریم تا شما را با چاپ کاتالوگ که یکی از روش های نوین در تبلیغات و بازاریابی که همواره توانسته است در جذب مشتریان امتحان خودش را به خوبی پس دهد آشنا کنیم. پیشنهاد می کنیم که تا پایان با کیان گرافیک همراه باشید.
 

کاتالوگ چیست؟

معادل فارسی کلمه کاتالوگ کالانما است که در واقع همان اطلاعات جمع آوری شده از کالاها و یا خدمات یک شرکت می باشند که در قالب صفحاتی به مشتریان عرضه می شوند.
در گذشته چاپ کاتالوگ به صورت تک برگ و پشت و رو بود که همچون تراکت به مردم عرضع می شد اما امروزه  در صفحات متفاوت و با روش های مختلف در صحافی ارائه می شود. 

 

چاپ کاتالوگ چیست

 

سعی کنید از چاپ کاتالوگ استفاده کنید

شاید چاپ کاتالوگ را بتوان بهترین و مفیدترین ابزار جهت تبلیغات و معرفی محصولات دانست زیرا کاتالوگ ها همچون دفترچه راهنما عمل می کنند و هنگام خرید محصولات ،مشتریان می توانند تمامی اطلاعات و راهنمایی های  موجود را مطالعه کرده و با دانش بیشتری به خرید کالای مورد نظر بپردازند.
از طرفی هرچه چاپ کاتالوگ ها دارای سلیقه و اشکال بهتری باشند می توانند در ابتدا عاملی در جذب مشتریان  و سپس موجب افزایش تمایل آن ها برای خرید و استفاده از محصولات ارائه شده باشد. امروزه بسیاری از شرکت ها برای معرفی و محصولات خود از چاپ کاتالوگ استفاده می کنند پس برای پیشی گرفتن از رقبا نیاز به چاپ کاتالوگ حرفه ای بیش از پیش حس می شود.

 

چرا باید از چاپ کاتالوگ استفاده کرد

 

استفاده از مضارب عدد 4 در چاپ کاتالوگ

نکته جالب در چاپ کاتالوگ کاربرد مضارب عدد 4 در آن ها می باشد که نشان دهنده ی تعداد صفحات به کار رفته در آن ها است. به این گونه که در کمترین حالت ممکن با در نظر گرفتن دو جلد عقب و جلو و قرارگرفتن یک برگه که شمال دو صفحه است کاتالوگ شما مجموعا دارای 4 صفحه است و به همین ترتیب با قراردادن صفحات داخلی دیگر، کاتالوگ مورد نظر دارای 8-12-16 و... صفحه است.

 

چاپ کاتالوگ ها به چه شکلی انجام می گیرد؟

همانطور که در مقالات گذشته ذکر شد دو نوع چاپ وجود دارد :

 1. چاپ افست 
 2. چاپ دیجیتال

در چاپ کاتالوگ معمولا در تیراژهای 500 به بالا از روش افست استفاده می شود که چاپ کاتالوگ افست اغلب به دو شکل اختصاصی و عمودی انجام می گیرد. 
قیمت کم و کیفیت بالا در چاپ و سرعت زیاد تیراژ های بالا موجب شده است تا در چاپ کاتالوگ،این شیوه از محبوبیت بالایی برخوردار باشد البته لازم به ذکر است که این روش به اندازه یک هفته زمان می برد.
اما بر خلاف مورد یاد شده ، چاپ کاتالوگ به روش دیجیتال در مواقع چاپ کاتالوگ فوری انجام می گیرد زیرا مراحل تولید،همچون تهیه زینک و تنظیم اولیه ماشین، قبل از چاپ انجام می گیرد اما چاپ کاتالوگ دیجیتال دارای قیمت بالاتر و کیفیت به مراتب کمتری نسبت به چاپ افست دارد. 
 با این حال میزان استفاده چاپ کاتالوگ به روش افست بسیار بیشتر از نوع دیجیتال است.

 

روش طراحی و چاپ کاتالوگ

در چاپ کاتالوگ می بایست دقت شود که توضیحات به هیچ عنواندر جلد اول قید نشود و سعی شود لوگوی شرکت گذاشته شود . از طرفی در جلد پایانی نوشتن خلاصه اطلاعات شرکت همچون آدرس، شماره تلفن و آدرس سایت کفایت می کند.

 

مواردی که باید در چاپ کاتالوگ رعایت شود

 

چه مواردی باید در طراحی وچاپ کاتالوگ رعایت شود؟

 • کاتالوگ ها اغلب در قالب 4 رنگ عرضه می گردند.
 • در کاتالوگ، معرفی محصولات می بایست درست و به دور از اغراق باشد و همین طور به گونه ای باشد که تمامی ابهامات را در ذهن خواننده رفع کند. به همین دلیل است که تعداد صفحات موجود در کاتالوگ ها نسبت به محتوای داخل آن ها اهمیت ندارد. 
 • در هر صفحه از کاتالوگ تا حدالامکان یک محصول معرفی شود.
 •  اطلاعات موجود در کاتالوگ بیشتر از بروشورها باشد.
 • در کاتالوگ ها معمولا برای جلوه بیشتر از سلفون استفاده می شود. و می توان از پوشش سلفون مات یا سلفون براق برای زیباتر شدن کاتالوگ استفاده کرد. 
 • چاپ کاتالوگ باید به شکلی باشد که حمل آن به راحتی انجام گیرد.
 • در چاپ کاتالوگ با تعداد صفحات کم، هرچقدر گرماژ کاغذ مورد استفاده بیشتر باشد باعث استواری بیشتر می شود. اما اگر کاتالوگ مورد نظر بیش از 24 صفحه داشته باشد بهتراست تا از صفحاتی با گرماژ پایین تراستفاده شود.
 • همانگونه که گفته شد چاپ کاتالوگی که از استراتژی و طراحی خاصی برخورد دار باشد می تواند موجب جلب مشتریان شود. بعد از این مرحله باید نوع کاغذ مورد استفاده در کاتالوگ انتخاب شود. لازم به ذکراست که نوع کاغذ مورد استفاده برای صفحه ابتدایی کاتالوگ باید ضخیم تر از صفحات داخلی باشد.
 • چاپ کاتالوگ هایی که بیشتر از 32 صفحه دارند بهتراست در صحافی آن ها از چسب گرم استفاده شود و کمتر از این مقدار صفحه را می توان با منگنه انجام داد.
   

چاپ کاتالوگ بروشور و تراکت

0%